Ako a kde získať najvýhodnejší úver na financovanie svojho podnikania

Začiatok podnikania rozhodne nie je jednoduchý. Najkritickejším miestom podnikania v jeho rannom štádiu je financovanie. Iba veľmi málo podnikateľských činností nevyžaduje základný kapitál. Väčšinou je potrebné mať pri sebe aspoň niekoľko tisíc eur. Okrem začiatkov podnikania firmy potrebujú peniaze aj na svoj rozvoj. Nie vždy si môžu dovoliť financovať svoj rozvoj či expanziu z vlastných zdrojov. A ak áno, tak sú takéto zdroje väčšinou nedostatočné.

Pri získavaní úvery na podnikanie to majú SZČO a živnostníci vždy ťažšie. Najhoršie na tom sú všetky začínajúce firmy bez akejkoľvek histórie podnikania. Takéto subjekty získavajú kapitál len veľmi ťažko, hoci je pravdou, že to nie je nemožné. Viac však v ďalšom texte.

Financovanie podnikanie z bánk

Banky sú tradičnými subjektmi, ktoré požičiavajú peniaze podnikateľom a firmám. Banky prakticky z týchto pôžičiek žijú. Peniaze, ktoré získajú na vkladoch od občanov, požičiavajú firmám za vyššie úroky. Rozdiel medzi úrokmi vkladov a pôžičiek je ich ziskom. Toto však predpokladá, že firma bude peniaze plne splácať. Toto nie je vždy pravdou. Základnou činnosťou každej banky je preto snaha o určenie rizika daného klienta.

A tu majú začínajúci podnikatelia nesmiernu nevýhodu. Banka nemá začínajúcich podnikateľov na čom posúdiť. Nemajú žiadnu históriu podnikania a osobný život v tomto prípade banku nezaujíma.

Ako sme však už povedali, nie všetci začínajúci podnikatelia nemajú u bánk šancu. Základom úspechu je predložiť kvalitný biznis plán, ktorý presvedčí banku, že požičané peniaze sa jej vrátia bez problémov späť.

Pri úveroch je možné využiť aj hypotekárne úvery. Hypotéka je pre banku minimálne rizikový produkt, takže takýto úver môže získať aj podnikateľ s nejasnou budúcnosťou. Ako pri každej hypotéke, aj tu je potrebné si dávať pozor na možné dôsledky založenia nehnuteľnosti.

Výhodné úvery sú dostupné najmä vo veľkých bankách ako:

  • VÚB
  • Slovenská sporiteľňa
  • Tatra banka
  • ČSOB

Tieto štyri banky poskytujú drvivú väčšinu pôžičiek pre podnikateľov a firmy. VÚB bola v minulom režime orientovaná práve na úvery podnikateľskej sfére. Slovenská sporiteľňa je zase najväčšou slovenskou bankou. ČSOB má vynikajúce prepojenie na svoje českú sestru. Tatra banka je dynamická banka, ktorá už niekoľkokrát získala titul „najlepšia banka SR“.

Porovnávanie ponúk

Pri hľadaní najvýhodnejších úverov je najlepšie si nechať vypracovať ponuku od niekoľkých bánk. Ideálne od všetkých. Pri hľadaní výhodného úveru je možné postupovať aj agresívnejšie a skúšať banky, či dokážu ponuku inej banky prebiť. Len takto si môžete byť istí, že budete čerpať ten najvýhodnejší úver.

Vo všeobecnosti však možno očakávať, že najlepší úrok dostanete u banky, v ktorej máte nejakú históriu. Nie vždy je to však pravda, takže nie je dobré sa na to spoliehať.

Alternatívne formy financovania podnikania

Najmä na začiatku podnikania sú podnikatelia a firmy často tlačené do pomerne kreatívnych riešení získavania kapitálu. Pri začínajúcich SZČO sa odporúča požiadať o pôžičku ešte v stave zamestnaneckom. Zamestnanec dostane pôžičku od banky pomerne jednoducho. Živnostník je na tom presne opačne.

Podnikanie je do určitej časti možné financovať aj prostredníctvom kreditných kariet. Najväčšou výhodou kreditnej karty je jej bezúročné obdobia. Pokiaľ peniaze vrátite do určitého obdobia (spravidla 30-55 dní) neplatíte žiadne úroky. Pri určitej dávke odvahy možno pomocou kreditných kariet získať obstojné množstvo základného kapitálu.

Pokiaľ nemôžete začať podnikať zo svojich úspor, môžete využiť úspory svojej rodiny alebo priateľov. Pri presviedčaní kohokoľvek na investíciu do vášho nápadu je dobré mať po ruke veľmi kvalitný podnikateľský plán. Tento uplatníte nielen v banke, ale aj pri rôznych alternatívnych cestách ku kapitálu.

Ďalšou možnosťou je využiť tichého spoločníka, alebo investora, ktorý nebude mať vplyv na riadenie firmy.  Tichý spoločník však bude mať vopred stanovený podiel na zisku. Samozrejme, že takýto investor nesie aj straty firmy, a teda môže prísť o celú svoju investíciu.

Pozor na nebankové spoločnosti

Nebankové spoločnosti sa dokážu chopiť každej príležitosti. Teda aj zúfalých začínajúcich podnikateľov, ktorých banky s radosťou vykopnú spred svojich pultov. Nebankové spoločnosti sa snažia nalákať živnostníkov na jednoduché získanie pôžičky. Problém je však v tom, že takéto pôžičky síce možno získať jednoducho, sú však veľmi drahé a z podnikateľského pohľadu často nemajú žiadne opodstatnenie.

Príspevok na podnikanie

Ďalšou možnosťou, ako získať počiatočný kapitál na podnikanie je príspevok na podnikanie od ÚPSVR. Tento príspevok má však jedno podstatné obmedzenie. Dostanú ho iba ľudia, ktorí boli na úrade práce po dobu dlhšiu ako 3 mesiace. Výška príspevku na podnikanie závisí od chudoby regiónu Slovenska. Jeho maximálna výška je však menej ako 4 tisíc eur.