Podnikanie v oblasti vzdelávania

Vzdelávanie na Slovensku je komplexný vysoko regulovaný systém. Podnikanie vo vzdelávaní nie je najjednoduchšie, určite je to však možné. Vzdelávanie v zmysle voľnej živnosti je možné.  Z tohto dôvodu je dobré poznať zákony a pokúsiť sa o vymedzenie voľných a viazaných živností.

Voľné živnosti je možné na území Slovenskej republiky vykonávať bez nutnosti dokladovania spôsobilosti vykonávať danú činnosť. Ide o prezentovanie dosiahnutého vzdelania či iného osvedčenia. Voľné živnosti sú Živnostenským zákonom upravované iba minimálne. Na rozdiel od remeselných a viazaných živností zákon ich presne nedefinuje. Podnikateľ si ich tak môže charakterizovať a nazvať svojvoľne, pokiaľ samozrejme predmet činnosti nie je v konflikte s remeselných a viazanými živnosťami. Živnostenské úrady ponúkajú podnikateľom odporúčané voľné živnosti, čo je také základné vodidlo na začiatok. Aj vďaka tomuto zoznamu je možné vymedziť, čo patrí medzi voľné živnosti a čo naopak patrí medzi remeselné a viazané živnosti.

V rozsahu voľných živností je možné prevádzkovať:

Vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti

 • sem patrí najmä doučovanie. Či už žiakov alebo študentov základných, stredných a vysokých škôl. Príprava na skúšky, maturity a tak ďalej. Toto doučovanie môže prebiehať osobnou alebo skupinovou formou.
 • prevádzkovanie mimoškolských krúžkov, mimoškolská činnosť
 • vykonávanie školiacich aktivít zameraných na podporu predaja, obchodu a výroby
 • organizovanie seminárov, kurzov a školení

Ešte si povedzme, ktoré činnosti nie je možné vykonávať pod voľnou živnosťou vzdelávanie. V rámci voľných živností nemožno:

 • vyučovať cudzie jazyky
 • vyučovať umenie
Zaujíma vás: mimoškolská vzdelávacia činnosť, zivnost doucovanie, podnikanie v oblasti vzdelávania, vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti, podnikanie vo vzdelávaní,

2 komentáre pri “Podnikanie v oblasti vzdelávania

 1. Dobrý deň,

  rada by som sa spýtala aký je rozdiel medzi „vyučovaním“ a „doučovaním“ pokiaľ ide o cudzí jazyk. Ak by som chcela študentov doučovať na živnosť pri príprave na maturitu z AJ, nezapadá to pod živnosť vykonávania mimoškolských aktivít?

  Ďakujem

 2. dobrý den
  Môže ten kto robí kurzy/napr.na motorové vozíky/ prijímať hotovosť bez registračnej pokladne?

Pridaj komentár