Druhy živnosti

Slovenský živnostenský zákon rozoznáva tri druhy živností. Každý začínajúci podnikateľ by mal začať práve zistením, do ktorej kategórie jeho budúca podnikateľská činnosť spadá. Toto do veľkej miery ovplyvňuje získanie živnosti v danom odbore, teda povolenie podnikať v hlavnom predmete činnosti.

Živnostenský zákon rozoznáva:

  • remeselné živnosti
  • viazané živnosti
  • voľné živnosti

Celý systém živností je pre začínajúcich podnikateľov pomerne komplikovaný. Mať po ruke Živnostenský zákon aj s jeho prílohami sa vždy vyplatí. Dôležité sú najmä prílohy, kde nájdete zoznamy jednotlivých živností. Ak podnikateľ nenájde predmet svojej činnosti pri zozname remeselných živností ani pri zozname viazaných živností, jeho predmet podnikania spadá do voľných živností. Pri voľných živnostiach existuje zoznam odporúčaných názvov živností. Tento zoznam však nie je záväzný a má podnikateľom iba pomôcť zorientovať sa v podnikaní.

Remeselné živnosti

Remeselné živnosti nájdete v prílohe č. 1 Živnostenského zákona. Od voľných živností sa odlišujú tým, že na ich vykonávanie je potrebné doložiť odbornú spôsobilosť vykonávať danú činnosť.

Medzi remeselné živnosti zaradujeme: opravy karosérií, výroba a opravy protetických výrobkov, zámočníctvo, nástrojárstvo, opravy pracovných strojov, kovoobrábanie, galvanizácia kovov, smaltovanie, opravy cestných motorových vozidiel,  výroba a opravy ortopedickej obuvi, hodinárstvo, mäsiarstvo a údenárstvo, klampiarstvo, izolatérstvo, vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo, výroba piva a sladu, výroba mliečnych výrobkov, výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov, kachliarstvo, holičstvo a kaderníctvo, kozmetické služby, kožušníctvo, stolárstvo, zlatníctvo a klenotníctvo, polygrafická výroba, murárstvo, tesárstvo, pokrývačstvo, inštalácia a opravy chladiarenských zariadení, podlahárstvo, plynoinštalatérstvo, kamenárstvo, pohostinská činnosť, čistenie a kontrola komínov.

Odborná spôsobilosť sa preukazuje výučným listom alebo iným dokumentom preukazujúci spôsobilosť vykonávať predmet podnikania (maturitná skúška, potvrdenie o ukončení strednej školy, vysokej školy atď.). Pri remeselných živnostiach je potrebné dokladovať aj dostatočnú prax v odbore.

Viazané živnosti

Všetky viazané živnosti možno nájsť v prílohe č. 2 Živnostenského zákona.

Medzi viazané živnosti radíme: uskutočňovanie stavieb a ich zmien, výkon činnosti stavbyvedúceho, výkon činnosti stavebného dozoru, zlievanie drahých kovov, montáž, opravy a rekonštrukcie vyhradených tlakových, očná optika, zubná technika, zdvíhacích a plynových zariadení a vykonávanie revízií a skúšok týchto zariadení, revízia vyhradených elektrických zariadení, opravy a údržba kancelárskych elektrických strojov a prístrojov a elektrických strojov a prístrojov pre domácnosť, vypracovanie dokumentácie a projektu jednoduchých stavieb, drobných stavieb, a ich zmien, projektovanie stavieb, prevádzkovanie autoškoly, vyučovanie v odbore cudzích jazykov, vyučovanie v odbore umenia, inseminácia, vykonávanie odbornej prípravy na úseku požiarnej ochrany, geodetické a kartografické činnosti, vykonávanie ohňostrojových prác, predaj pyrotechnických predmetov tried II a III a podtriedy T1, prevádzkovanie cestovnej kancelárie, masérske služby, ubytovacie služby v ubytovacích zariadeniach s prevádzkovaním pohostinských činností v týchto zariadeniach a v chatovej osade triedy 3, realitná činnosť, bezpečnostno-technické služby, v kempingoch triedy 3 a 4, poskytovanie poštových služieb, činnosť autorizovanej osoby, verejné obstarávanie, prevádzkovanie cestovnej agentúry, sprievodca cestovného ruchu, pedikúra, správa registratúry, činnosť environmentálneho overovateľa.

Spôsobilosť vykonávať uvedené činnosti je potrebné dokladovať iným spôsobom ako pri remeselných činnostiach. Potrebné osvedčenie či iné nároky sú spísané v príslušnej prílohe Živnostenského zákona.

Medzi viazané živnosti radíme aj koncesované živnosti, ktoré je možné vykonávať na základe získania koncesie. Radíme sem: poskytovanie technických služieb na ochranu majetku a osôb, prevádzkovanie závodného hasičského útvaru, vývoj a výroba zbraní alebo streliva, opravy, úpravy, ničenie, znehodnocovanie alebo výroba rezu zbraní, nákup, preprava zbraní a streliva, predaj, prenájom alebo úschova zbraní a streliva, prevádzkovanie strelnice, prevádzkovanie pohrebísk, zmenárne, cestná motorová doprava (vnútroštátna nepravidelná autobusová doprava, vnútroštátna nákladná cestná doprava, taxislužba), zasielateľstvo, organizovanie dobrovoľných dražieb.

Voľné živnosti

Ako už bolo spomenuté, všetky predmety podnikania, ktoré sa nenachádzajú medzi remeselnými a viazanými živnosťami spadajú pod kategóriu voľných živností. Podnikateľ si môže zvoliť názov živnosti sám. Živnostenské úrady však pre zjednodušenie a štandardizáciu celého procesu zverejňujú zoznam odporúčaných názvov živností.