Podnikanie v SR

Pre podnikanie na Slovensku sa po vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie môžu rozhodnúť jednak občania SR ale aj občania ktorejkoľvek členskej krajiny. Slovenská republika stanovuje rovnaké podmienky pre podnikanie aj pre cudzincov z EÚ.

Podnikanie v SR pozná dve základné formy a to živnosťprávnickú osobu. Pre voľné živnosti nepotrebuje osoba spĺňať špeciálne požiadavky na vzdelanie, len základné ako bezúhonnosť a vek minimálne 18 rokov. Viazané živnosti definuje príslušný zákon a určuje a požiadavky, na základe ktorých splnenia udeľujú úrady oprávnenie na vykonávanie podnikateľskej činnosti.

V prípade cudzinca sa posudzujú rôzne podmienky podnikania a konkrétny právny režim. Rozdielne sa posudzuje či má cudzinec trvalý pobyt na Slovensku alebo v zahraničí, či podniká v mieste bydliska alebo nie a v rovnakej oblasti.

Existuje ešte aj iný spôsob pre občanov EÚ, ako podnikať na Slovensku a to formou majetkovej účasti. To sa ale nepovažuje za podnikanie cudzinca v SR.

V posledných rokoch zasiahla svetová hospodárska kríza celú Európu a tým pádom aj Slovensko, ktoré je v prevažnej miere závislé od situácie v západourópskych  krajinách a najmä v Nemecku. Klesol dopyt po výrobkoch určených na export do týchto krajín a spomalila sa výroba aj hospodársky rast. Podnikanie na Slovensku 2011 sa dostáva opäť do koľají ako pred krízou a ekonomika sa zdá sa znova naštartovala.

Problémom v SR je ale stále ešte aj 20  rokov po revolúcii podnikateľská etika. Podnikanie po slovensky stále ešte často znamená mizernú kvalitu produktov a služieb, čo najrýchlejšie dosiahnutia zisku aj za cenu zlého podnikateľského mena, nesplácanie faktúr a podvody. Aj keď sa podnikateľská scéna za roky už čiastočne prečistila, stále ešte je počet nečestných obchodníkov privysoký.