Podnikateľov čakajú na jeseň veľké výzvy, netýkajú sa len zamestnancov

podnikatelov

V septembri pribudnú na úrady práce tisícky absolventov a firmy sa budú medzi sebou predbiehať, ktorá získa tých najšikovnejších. Zaváži aj to, ako napíšu pracovný inzerát a aký plat v ňom uvedú. Okrem náboru zamestnancov bude pálčivá aj ďalšia téma – ako si poradiť s neskorým vyplácaním faktúr, ktoré sa na celom svete predlžuje.

Nezamestnanosť atakuje jednu z najnižších hodnôt v histórii krajiny

Podľa posledných údajov je na úradoch práce len 181-tisíc osôb. Pätina z nich už nerobí viac ako rok a pre firmy je čoraz ťažšie získať šikovných zamestnancov. Od mája im navyše pribudla nová povinnosť, na ktorú si ešte celkom nezvykli – uvádzať v inzerátoch aj základné platy, ktoré zamestnancom ponúkajú.

Každá firma to rieši inak, niekde je napísaný hodinový plat, niekde mesačný, inde je bez benefitov a na ďalšom mieste plat nie je zverejnený vôbec. Firmy musia zvažovať, aký plat obstojí popri konkurencii a aký už dnes ponúkajú svojim zamestnancom. Zvýhodňovanie „nováčikov“ často vytvára napätie, čo musia personalisti pri náboroch brať do úvahy.

Na jeseň sa preto očakáva, že si firmy na Slovensko zavolajú ešte viac pracovníkov z cudziny. Preferovaní sú Rumuni, Srbi, Bulhari, ale aj Ukrajinci či Poliaci. Okrem zvýšenej byrokracie to prinesie aj kultúrne rozdiely na pracovisku, ktoré by firmy nemali podceňovať.

Napríklad, v niektorých kultúrach je tolerované aj dlhšie meškanie či rozhovory medzi kolegami o súkromí. Ľudia z iných kultúr sa zase o priateľoch a rodine v práci vôbec nerozprávajú a považujú to za nezdvorilé.

ako začať podnikať

Ako vyjednať s obchodnými partnermi čo najlepšie podmienky

Okrem zamestnancov bude pálčivá aj ďalšia téma – ako vyjednať s obchodnými partnermi čo najlepšie podmienky a motivovať ich k čo najrýchlejšiemu plateniu faktúr. Podľa štúdie spoločnosti Euler Hermes totiž firmy čakajú na úhrady faktúr najdlhšie od krízy, až 66 dní, a do konca roka 2018 sa toto čakanie predĺži o ďalší jeden deň. Najdlhšie trvá vyplatenie faktúr v elektrotechnickom priemysle, najkratšie v retaile.

Vyplácanie faktúr bez meškania je pre firmy alfou a omegou, bez neho sa samé môžu dostať do druhotnej platobnej neschopnosti. Riešení je viac – nerobiť nič a dúfať, že obchodní partneri vyplatia svoje záväzky načas. Alebo mať pohľadávky pod kontrolou a poistiť si ich. Takéto poistenie pomáha väčším, ale rovnako aj menším firmám, ktoré sú na výkyvy vo financiách najcitlivejšie.

Za fixnú sumu si poistia všetky pohľadávky a bez zbytočných „papierovačiek“ sa môžu sústrediť na podnikanie. Okrem poistenia im môže pomôcť aj to, ak si overia svojich obchodných partnerov a zistia, či sú spoľahliví a dokážu splácať svoje záväzky.

Dlhé splácanie faktúr

Dlhé splácanie faktúr je témou na celom svete, napríklad v Japonsku čakajú elektrotechnické firmy na peniaze až 100 dní, v Španielsku zase stavebnícke firmy 111 dní.

S postupným predlžovaním tejto doby sa zvyšuje riziko nesplatenia faktúr. Aj preto bude poctivé splácanie pohľadávok na jeseň dôležitou témou.