Ako sa pripraviť na daňovú kontrolu

Kto by sa neobával kontroly. A ešte k tomu daňovej. Akokoľvek je výber daní na Slovensku neefektívny, daňové kontroly sa skutočne z času na čas udejú.

Kedy sa môže začať daňová kontrola?

Daňový úrad zvyčajne daňovníka upozorní na výkon daňovej kontroly. Ten má právo do ôsmich dní od tohto oznámenia na zmenu tohto dátumu, v prípade, že mu tento dátum z rôznych okolností nevyhovuje. Daňová kontrola sa musí začať do 40 dní od podania ohlásenia.

Toto však neznamená, že sa u vás pracovníci daňového úradu nezastavia aj bez pozvania, teda bez ohlásenia. Zákon im to umožňuje a v odôvodnených prípadoch to daňový úrad aj robí. Takto je možné zabezpečiť, že príslušná firma alebo podnikateľ nebude mať možnosť zničiť alebo pozmeniť dôležité prvky účtovníctva. Takáto daňová kontrola môže mať pokračovanie v trestno-právnej rovine.

Proti daňovej kontrole je možné sa odvolať

Pre prijatie daňovej kontroly je potrebné vytvoriť adekvátne prostredie. Daňovník počas priebehu daňovej kontroly je povinný predkladať vlastné vysvetlenia a odpovedať na otázky pracovníkov daňovej kontroly. Daňový zákon umožňuje odvolať sa proti daňovej kontrole, sťažovať sa na priebeh daňovej kontroly, na pracovníkov daňového úradu  a tak ďalej. Všetko toto je potrebné uviesť do protokolu o daňovej kontrole.

Na základe čoho je daňovník vyberaný k daňovej kontrole?

Medzi podnikateľmi a firmami existuje množstvo mylných predpokladov o tzv. spúšťačoch daňových kontrol. Daňové úrady určujú daňové kontroly na základe interných indikátorov, ktoré sú spúšťané v systéme daňového úradu automaticky.

Výsledky daňovej kontroly – práva a povinnosti

Daňový úrad nemá povinnosť informovať daňovníka o výsledkoch daňovej kontroly. Daňový úrad má však povinnosť zaslať protokol k vyjadreniu sa daňovníka a k vzneseniu prípadných námietok. Daňovníkovi potom plynie 8-dňová lehota.