Podnikajte úspešne. Aké odvetvie si vybrať a na čo si dať v začiatkoch pozor?

podpora podnikania

Podnikanie môže byť rizikové, no i poriadne výnosné. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, aké odvetvia sú na Slovenskú výnosné a na čo nesmiete ako začínajúci podnikateľ zabudnúť.

Podnikanie je snom mnohých. Veď komu by sa nepáčila sloboda, nezávislosť a v neposlednom rade i zisky neporovnateľné s platom radového zamestnanca?

To, či sa vám v podnikaní bude dariť alebo nie, nezávisí ani tak od veľkosti finančného kapitálu či od podnikateľského talentu. Rozhodujúce je najmä odvetvie, v ktorom si chcete biznis otvoriť. Zlý výber podnikateľskej oblasti môže vaše sny a dlhoročné úspory pochovať už po niekoľkých mesiacoch.

Vyberte si správne odvetvie

Prvým krokom by teda mal byť výber takého podnikateľského odvetvia, v ktorom je dopyt ľudí stále vysoký. Oblasti ako zdravie, potraviny, financie alebo zábava budú mať svojich zákazníkov vždy. Na druhej strane, menej výnosným na Slovensku sa ukazuje byť cestovný ruch a ubytovacie či stravovacie služby. To však záleží aj od oblasti, v ktorej tieto služby ponúkate.

Limitujúcim faktorom pri rozhodovaní je samozrejme kapitál, ale aj to, ako sa v danej oblasti orientujete. Na Slovensku je už tradične veľmi výnosný farmaceutický priemysel, ak však neviete ani základné legislatívne podmienky, ktoré sa tohto odvetvia dotýkajú, úspešnosť vášho podnikateľského zámeru je veľmi otázna.

Navyše, dnes len malý počet ľudí disponuje stovkami tisíc eur, ktoré im umožnia rozbehnúť veľké podnikanie.

Aj menší rozpočet stačí

Predstavte si, že máte k dispozícií napríklad 30-tisíc eur. Hoci nejde o malú sumu, na veľké podnikateľské ciele vám takýto kapitál postačovať nebude. Začať môžete napríklad so súkromnými upratovacími službami, ktoré v dnešnej dobe vyhľadávajú čoraz viac aj slovenské rodiny. Pri domácnosti ešte zostaneme.

Stále populárnejšie sú i záhradnícke služby alebo súkromné opatrovateľské služby zamerané na deti, prípadne starých a chorých ľudí. Uspieť môžete aj na poli lektorstva a jazykových škôl, keďže počet ľudí, ktorí sa chcú naučiť cudzí jazyk každým rokom stúpa. Trendom je dnes i handmade výroba či nutričné a fitness poradenstvo.

ako začať podnikať

Internetové podnikanie je v kurze

Ak existuje odvetvie, kde na začiatok nepotrebujete veľký kapitál a ktoré je zároveň dostupné takmer každému, bude to svet internetu. Výhodou online biznisu sú jeho nekonečné možnosti. Podnikať môžete v rámci tvorby webstránok, online marketingu či e-commerce.

Veľmi populárne sú v dnešnej dobe najmä e-shopy, ktoré ponúkajú zákazníkom možnosť získať tovar alebo službu z pohodlia domova a vám zase umožňujú úspešne podnikať i s menšími finančnými prostriedkami. Pri realizácii e-shopu by ste však nemali myslieť len na vizuálnu stránku, veľmi dôležitá je aj ochrana zákazníkov, najmä ich financií a osobných údajov.

V predstihu preto myslite na overené platobné systémy, ktoré budú nielen rýchle, ale hlavne bezpečné. Niektoré slovenské banky majú vlastné platobné brány. Do portfólia by ste mali zahrnúť okrem nich aj medzinárodné a populárne služby ako PayPal či GoPay, ideálne bude, ak zákazníkom ponúknete viac platobných možností.

Správa financií je základ

Samozrejme, so spomínanými nápadmi môžete uspieť i s menším kapitálom, treba si však určiť, v ktorej oblasti vášho podnikateľského zámeru sa uskromníte a kde ste ochotní urobiť kompromisy. Od začiatku by ste však mali mať vo svojich financiách dokonalý prehľad.

Ak to myslíte s podnikaním vážne, prvým krokom by malo byť založenie podnikateľského bankového účtu. Pri jeho výbere sa zamerajte na podmienky založenia a vedenia účtu, dôkladne si preštudujte sadzobník poplatkov a okrem toho sa informujte o typoch dostupných platobných kariet.

Bojíte sa vysokých poplatkov, ak nebudete dosahovať veľké obraty? Nájdite si podnikateľský účet od takej banky, ktorá vychádza v ústrety aj malým a stredným podnikateľom a nepýta si od nich nezmyselné poplatky.

Takou je napríklad mBank, ich podnikateľský účet je finančnými odborníkmi považovaný za jeden z najlepších na slovenskom trhu.

Stavte na oceňovaný účet

Účet mKonto Biznis je totiž zadarmo. Nič neplatíte za založenie a vedenie účtu, zriadenie trvalých príkazov či inkasa je tiež bez poplatkov.

Táto internetová banka rozumie situácii, v ktorej sa začínajúci podnikatelia nachádzajú, nemusíte sa preto obávať ani žiadnych skrytých poplatkov v prípade platobných kariet. Ich vydanie je v rámci mKonta Biznis bezplatné, tak isto aj ich vedenie. Stačí, ak za mesiac vykonáte na platobnej karte obrat aspoň 70 eur.

K podnikateľskému účtu získate okrem internetbankingu aj bezplatný prístup do mobilnej bankovej aplikácie, vďaka ktorej budete mať o svojich financiách neustály prehľad, nech sa nachádzate kdekoľvek. Navyše mBank, ako jedna z mála, umožňuje platenie mobilom, čo každému podnikateľovi určite uľahčí a zjednoduší život.