Podnikanie popri zamestnaní

Mnoho ľudí rieši problém, ako začať podnikanie. Či sa vzdať súčasného zamestnania, ktoré im poskytuje akú takú istotu a zabezpečenie, za riskovať a pustiť sa priamo do nového biznisu, alebo skúsiť podnikať v začiatkoch v malom a popri zamestnaní.

Dôležitým faktorom, s ktorým sa musia oboznámiť je aj podnikanie popri zamestnaní a odvody. Ak si začínajúci podnikateľ chce overiť, či jeho podnikateľský nápad bude mať úspech, môže skúsiť rozbehnúť vlastné podnikanie popri zamestnaní. Zabezpečí si tým dodatočný príjem a zároveň si ponechá istotu svojho stabilného príjmu.

Podnikanie a zamestnanie sa navzájom nevylučuje a čoraz viac ľudí sa prikláňa k tejto možnosti. V takomto prípade sa ale vynára otázka, či by mal zamestnávateľ vedieť o podnikateľskej činnosti svojho zamestnanca. Odpovede od ľudí z praxe sa na túto otázku líšia. Ak zamestnanec vykonáva podnikateľskú činnosť, ktorá z jeho zamestnaním vôbec nesúvisí, zamestnávateľ o tom nemusí byť informovaný, no ak chce zamestnanec udržiavať so svojím zamestnávateľom priame a čestné vzťahy, môže ho o tom informovať. Iná situácia nastáva, keď sa zamestnanec rozhodne podnikať v rovnakej oblasti, v akej vykonáva svoje zamestnanie. Keď sa nachádza v tejto pozícii, zamestnávateľ by mal byť o jeho aktivitách informovaný a mal by mu dokonca dať písomný súhlas na jeho činnosť. Zamestnanec musí zvážiť, či podnikaním v rovnakej oblasti neohrozí svoju pozíciu v práci a či tým nevznikne konflikt záujmov. Každopádne by to mal konzultovať so svojím zamestnávateľom.

Podnikanie popri zamestnaní odvody

Za zamestnanca v trvalom pracovnom pomere platí všetky odvody zamestnávateľ. Ako má riešiť teda otázku odvodov zamestnanec, ktorý si popri zamestnaní založí živnosť?

Odvody do sociálnej poisťovne

Po založení živnosti podnikateľ nemusí platiť žiadne odvody do sociálnej poisťovne. Povinnosť platiť odvody mu vzniká až po prvom daňovom priznaní a aj to len v prípade, ak jeho tržby (nie zisk) presiahli 12 násobok minimálneho mesačného vymeriavacieho základu. V opačnom prípade, teda ak jeho príjmy nedosiahli túto hodnotu, odvody platiť nemusí.

Odvody do zdravotnej poisťovne

Podnikateľ sa musí na zdravotnej poisťovni zahlásiť do ôsmich dní od oficiálneho začatia jeho podnikateľskej činnosti. Preddavky však môže stanoviť ako nulové a teda na začiatku neplatí žiadne odvody. Raz do roka, v júni, ale vypracováva ročné zúčtovanie pre zdravotnú poisťovňu. Na základe tohto zúčtovania a príjmu za posledné zúčtovacie obdobie mu poisťovňa následne vypočíta výšku preddavkov pre nasledujúci rok.