Všetko o podnikaní na materskej dovolenke

Materská dovolenka je pre mnohé ženy časom, kedy odhodia starosti spojené so zamestnaním a venujú sa iba svojmu novo narodenému dieťaťu. Nie všetky ženy však dokážu úplne opustiť svoje profesionálne dráhy. Podnikanie  počas materskej dovolenky je náročné, avšak je možné. Pokiaľ to žena zvláda, tak prečo by mala úplne zanevrieť na svoje podnikateľské aktivity.

Materská dovolenka

Materská dovolenka je nemocenská dávka, ktorá sa vzťahuje na narodenie dieťaťa. V súčasnosti je dĺžka MD 34 týždňov. Žena má nárok na materský príspevok aj pred narodením dieťaťa, a to 6 týždňov pred jeho plánovaným narodením. Vo výnimočných prípadoch je možné túto dobu predĺžiť až 8 týždňov.

Po dobu poberania materského príspevku žena nemá povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne a ani preddavky  do zdravotnej poisťovne. Na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia je povinná doplatiť podľa  základu dane dosiahnutého v daňovom priznaní k dani z príjmov.

Rodičovská dovolenka

Rodičovská dovolenka začína dňom skončenia materskej dovolenky. Rodičovský príspevok je sociálna dávka a majú ju možnosť poberať ako matka, tak aj otec.

Od prvého januára 2011 platí zásadná zmena týkajúca sa rodičovského príspevku. Počínajúc týmto dátumom možno popri rodičovskej dovolenke vykonávať aj zárobkovú činnosť. Zákon je v tomto smere pomerne benevolentný. O dieťa sa rodič nemusí starať priamo. Za týmto účelom môže využitie tretiu právnickú osobu alebo fyzickú osobu staršiu ako 18 rokov.

Suma rodičovského príspevku je v súčasnosti zjednotená na sume 194,70 €.

Žena na materskej dovolenke má dve možnosti:

  • Prerušiť zárobkovú činnosť v Sociálnej poisťovni. Takto sa žena stane poistencom štátu.
  • Bude naďalej vykonávať samostatne zárobkovú činnosť – tu je však povinná naďalej platiť odvody do Zdravotnej a Sociálnej poisťovne.