Podnikanie na živnosť

Na Slovensku môžete začať podnikať hneď niekoľkými formami. Nie len u nás, ale aj vo väčšine ostatných európskych krajín platí, že najviac rozšírenou formou podnikania je spoločnosť s ručením obmedzeným a podnikanie na živnosť. Právna forma podnikania- spoločnosť s ručením obmedzeným- má hneď viacero výhod, no pre niektorých začínajúcich podnikateľov aj nevýhody. Jednou z nich je aj nutnosť základného kapitálu a komplikovanejšia forma založenia.

Z hľadiska požiadaviek na založenie a začatie je najjednoduchšie podnikanie na živnosť – podnikanie ako SZČO (Samostatne zárobkovo činná osoba). Založenie živnosti je jednoduchý proces (záleží ale aj od druhu) a nepotrebujete na to žiaden vstupný kapitál. V podnikaní budete ale tým pádom ručiť celým svojím majetkom.

Živnosť si založíte, pokiaľ ide o voľnú ohlasovaciu živnosť, jednoducho na príslušnom živnostenskom úrade. Rozhodnete sa pre oblasť podnikania, vyplníte registračné tlačivo, zaplatíte poplatok a do týždňa môžete začať s podnikateľskou činnosťou. Ako sídlo spoločnosti sa potom berie adresa trvalého pobytu živnostníka.

Pre účely podnikania si budete musieť zriadiť osobitný bankový účet. Tento bude slúžiť výlučne pre účely živnosti.

Ako podnikateľ budete taktiež potrebovať IČO (Identifikačné číslo spoločnosti) a DIČ (Daňové identifikačné číslo). Tieto budete musieť uvádzať na každej faktúre, ktorú vystavíte.

DIČ získate pomerne jednoducho a pohodlne, pretože živnostenský úrad pri vašej registrácii automaticky upovedomí aj daňový úrad a ten vám do 15tich dní pošle kartičku s DIČ.

Zaregistrujete sa na zdravotnej poisťovni, pričom v prvom roku podnikania sa vám určí výška preddavkov z minimálne mzdy, nasledujúce roky z vymeriavacieho základu.

V prvý rok činnosti nemusíte odvádzať žiadne platby do sociálnej poisťovne.