Premýšľate nad nákupom kryptomien? Tieto 3 zásady vám zaručia zisk

nákup kryptomien

Kryptomeny síce zažili svoj zatiaľ najväčší cenový nárast v roku 2017, no aj v súčasnosti ponúkajú veľmi lákavú formu investície s obrovským potenciálom zhodnotenia.

Väčšina kryptomien, ktoré majú reálnu využiteľnosť je totiž stále len v začiatkoch, najmä čo sa týka adaptácie a vývoja. Aj samotná trhová kapitalizácia kryptomien je v porovnaní s ostatnými investíciami veľmi nízka, preto sú kryptomeny stále volatílne a rizikové.

Obchodovanie alebo dlhodobé investovanie?

Na volatilite sa dá zarobiť a to obchodovaním, no ziskové obchodovanie si vyžaduje množstvo času a znalostí. Nehovoriac o vyššej miere rizika, pretože vždy ak niekto zarába, iný musí prerobiť.

Pre bežných ľudí a začínajúcich investorov je najideálnejšou a najmenej rizikovou formou zhodnotenia peňazí dlhodobé investovanie. Z historického hľadiska je dlhodobý trend využiteľných kryptomien vždy stúpajúci a to aj napriek rôznym korekciám.

Ak sa teda chcete stať dlhodobým investorom a byť vo svete kryptomien ziskový, držte sa následných troch zásad.

1. ber správnej kryptomeny

Ak nechcete kúpiť bitcoin, ale zvažujete aj investíciu do inej kryptomeny, je potrebné si uvedomiť, že ich je na trhu množstvo, dokonca až tisícky. Preto by ste si mali o každej kryptomene ktorá vás zaujme zistiť čo najviac informácií, hlavne ak sa nachádza mimo top 20 kryptomien podľa trhovej kapitalizácie.

Indikátory vhodnej kryptomeny na investovanie spoznáte podľa toho, aké reálne využitie ponúka a či ho aj implementuje do praxe. Rovnako pomôže ak má daná kryptomena uzavreté partnerstvá s významnými spoločnosťami a stojí za ňou tím skúsených a kvalifikovaných ľudí. Výhodou je aj to, ak má základňu fanúšikov a je aktívna aj na sociálnych sieťach.

Následný samotný predaj a nákup kryptomien môžete realizovať sami, na vlastnú zodpovednosť prostredníctvom zahraničnej burzy, alebo jednoduchšie prostredníctvom slovenskej zmenárne, ktorá vám poslúži ako taký prostredník a kryptomenu kúpi alebo predá za vás.

2. Čas nákupu a predaja kryptomeny

V skratke je najlepší čas na nákup kryptomien vtedy, keď je trh v korekcií a klesá. Ideálny predaj funguje zase opačne a to keď je trh v zelených číslach a vystúpi až na takú hranicu, kde dosahujete zisk.

Pri dlhodobom investovaní však nerozhodujú krátkodobé výkyvy cien, pretože investujete dlhodobo, pokojne aj niekoľko rokov, až kým hodnota dostatočne neporastie. Nákupnú cenu však môžete spriemerovať tak, že budete dokupovať pravidelne a postupne.

Hodnota kryptomien dlhodobo rastie a to hlavne zvýšeným záujmom ľudí a celkovou využiteľnosťou a adaptáciou, čo je pri dobrej kryptomene len otázkou času.

3. Trpezlivosť a emócie bokom

Ani Rím nebol postavený zo dňa na deň, preto nečakajte zhodnotenie peňazí ihneď. Taktiež by vás nemali rozptyľovať krátkodobé cenové výkyvy, čo platí najmä v prípade, keď ste sa rozhodli investovať dlhodobo.

K investovaniu nepatria ani emócie, preto by ste nemali robiť žiadne investičné rozhodnutia na základe strachu, pochybností alebo obáv, že niečo zmeškáte a „ujde vám vlak“. Všetky rozhodnutia preto robte so zachovaním chladnej hlavy a naučte sa byť trpezlivý.