Podnikanie v Thajsku

Exotika. Trópy. Biely piesok. Nádherné slnko, ostrovy, usmievaví ľudia či lacný sex. Toto a ešte omnoho viac sa ľuďom spája s tropickými krajinami ako je Thajsko. A spomenuli sme aj výbornú thajskú kuchyňu.

Mnoho ľudí sa pri návšteve Thajska s touto krajinou nejako nevie rozlúčiť. A v tom príde myšlienka žiť v Thajsku natrvalo, presťahovať sa tam a nechať sa opaľovať miestnym slniečkom 365 dní v roku. Len veľmi málo ľudí má však toľko peňazí, že by si  mohlo dovoliť sa do Thajska presťahovať a potom tam iba vylihovať na pláži. Oveľa lepším riešením je v Thajsku podnikať. Toto však rozhodne nie je jednoduchá záležitosť. Pozrime sa na to podrobnejšie.

Exotika nielen na pláži

Do Thajska chodíme najmä za exotikou, za plážami, ktoré u nás vidíme iba na pohľadniciach, za jedlom, ktoré pracuje s našou fantáziou. Rozvojové krajiny ako Thajsko však nie sú exotické iba v turistických oblastiach. Thajsko je exotické aj štýlom, akým je spoločnosť organizovaná, v právnom systéme, robení biznisu, jednoducho vo všetkom.

Nebudeme sa tu venovať právnym záležitostiam podnikania v Thajsku. Pozrime sa však na kultúrny rozdiel. Thajci sú Ázijci so všetkým, čo k tomu patrí. Štýl komunikácie v Ázii je diametrálne odlišný od nášho. Súhlas a nesúhlas je komunikovaný inak. Klamanie nie je v Ázii nič zlé, je to bežný pracovný nástroj, z ktorého ľudia nemajú ani najmenšie výčitky.

A teraz si predstavte, že máte v takomto prostredí podnikať, uzatvárať obchody, dôverovať niekomu. Podnikanie v Thajsku je po tejto stránke možné iba vtedy, ak máte veľmi dobré kontakty v krajine, respektíve ste v nej žili dostatočne dlho na to, aby ste pochopili aj tie najmenšie nuansy správania sa miestnych ľudí. V opačnom prípade sa ľudia snažiaci podnikať v krajinách ako Thajsko stávajú ľahkými obeťami miestnych „šikovných“ podnikateľov.